Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Günümüzde otomobillere artan merak gitgide artıyor. Her gün yeni bir model otomobil çıkıyor ve insanları etkilemeyi başarıyor. Başlı başlına ciddi bir sektör olan otomobil sektöründe ihracat ve ithalat oranları gerçekten çok fazladır. Ayrıca birçok otomobil çeşidinin olması da kullanıcıları etkileyen bir yöndür. Son çıkan teknolojiye uygun otomobiller, kullanıcıyı maksimum düzeyde rahatlatan otomobiller, geniş aileler için tasarlanan otomobiller, ticari amaçla tasarlanan otomobiller, yük taşımacılığı için tasarlanan otomobiller derken hemen hemen her ihtiyacı karşılayan bir otomobil çeşidi bulmak artık çok kolay.

En son teknolojiye sahip en yeni modelleri sürmeyi seviyor ancak doğrudan satın alacak kaynaklara sahip değil misiniz? Eğer öyleyse, Araç Kiralama sizin için çözüm olacaktır. Araç kiralamak, bir araç için cüzi miktar ödeyerek sınırlı süre kullanmanız anlamına gelmektedir. Araç kiralamanın ne anlama geldiği ve bundan nasıl yararlanabileceğiniz konusunda size rehberlik edelim.

Araç Kiralama Nedir?

Her şeyden önce Araç Kiralama, küçük bir ön ödeme yaparak belirli süre için araca sahip olacağınızı söyleyen resmi sözleşmeyi takip etmektedir. Bu sözleşme ayrıca, sözleşme feshedilene kadar aylık ödemeler yapmanızı da zorunlu kılmaktadır. Ayrıca, sözleşmede sabit fesih bedeli ödeyerek, sözleşme sona ermeden önce herhangi zamanda anlaşmayı feshedebilirsiniz.

Sözleşme, kiraya veren – arabayı ödünç veren şirket ve arabayı ödünç alan kiracı arasında gerçekleşmektedir. Bu nedenle Araç Kiralama daha çok uzun dönemli araç kiralamaya benzemektedir. Araba modellerinizi sık sık değiştirerek iki ila üç yılda birden fazla model deneyimleyebileceğiniz anlamına gelmektedir. Türkiye’deki En Ucuz Araç Kiralama fırsatlarından Özcanbey Filo şirketi ayrıcalıklarıyla faydalanabilirsiniz. Yüksek peşinat ödemeden aracınıza kavuşabilirsiniz.

Araç Kiralama Nasıl Çalışır?

Araç Kiralama süreci, ön ödeme tutarı, aylık kira ve sözleşme süresinin belirlendiği bir sözleşme ile başlamaktadır. Ön ödeme tutarı, aracın amortismanı, faizi ve kiralama ücretlerine bağlı olmaktadır. Amortisman, arabanın satın aldığınız ve sattığınız zamanki değeri arasındaki fark olmaktadır. Kiracı, araç kiralamak için sözleşmede yer alan tüm şartları yerine getirme zorunluluğu bulunmaktadır. Sözleşmede yer alan hususlar şunlardır:

  • Kiralama Başında Ödeyeceğiniz Para Tutarı

Yukarıda belirtildiği gibi, sözleşme, araba kiralamak için yapmanız gereken bir miktar kesin ödemeden bahsetmektedir. Kesin ödeme miktarı ve aylık ödemeler, kiralama süresine, izin verilen kilometreye, kalıntı değere, kiralama ücretine ve vergilere göre olmaktadır.

  • Aylık Kira Ödemelerinin Tutarı

Aylık kira ödemeleri için yukarıdaki ile aynı şey geçerlidir. Bunlar amortisman, faiz, kira bedelleri ve vergi bazında belirlenmektedir.

  • Kira Süresi

Sözleşme, araca sahip olmanıza izin verilen süreyi belirtmektedir. Bu süre genellikle iki ila dört yıl arasında değişim göstermektedir.

  • Fesih Ücretleri

Kiracı istediği zaman sözleşmeyi feshedebilir ancak sözleşmede belirtilen ücretleri ödemek zorunda kalacaktır.

  • Yıllık Kilometre

Kiraya veren, sizden açıkça bahsederek sizi yılda belirli millere bağlayacaktır. Bunun ötesine geçerseniz, kiralama sonunda ek ücretler ödemek zorunda kalacaksınız.

  • Araca Aşırı Hasar Verme Cezası

Arabayı ödünç aldığınız gibi aynı durumda iade ettiğinizden emin olmalısınız. Aracın aşırı ve ağır hasar görmesi durumunda tazminat ödemekle yükümlü kalacaksınız. Anlaşma gereğince farklı hasarlar için çeşitli tutarlar söz konusu olabilecektir.

  • Kira Ödemesinin Eksik Yapılmasının Sonuçları

Sözleşmeler ayrıca eksik kira ödemelerinin yansımalarından ve cezalarından da bahsetmektedir.